
RAPORT: Wydatki na wybrane funkcje systemu ochrony zdrowia według struktury ich finansowania
Oddajemy w Państwa ręce raport statystyczny dotyczący udziału poszczególnych grup wydatków oraz schematów ich finansowania w całkowitych kosztach systemu ochrony zdrowia w Polsce na przełomie lat 2013 – 2020. Został on przygotowany na podstawie danych Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat).

RAPORT: Niezaspokojone potrzeby medyczne Polaków w postaci badań lekarskich – przyczyny ze względu na płeć i dochód
Oddajemy w Państwa ręce najnowszy raport The Healthcare Economics Foundation, poświęcony niezaspokojonym potrzebom medycznym Polaków w postaci niezrealizowanych konsultacji lekarskich. Zagadnienie rozpatrujemy w ujęciu dużo szerszym niż post-covidowy dług zdrowotny, który zaciągnęliśmy w ostatnich latach. Choć w ogólnych rezultatach poszczególnych państw Unii Europejskiej nie ma radykalnych różnic, a w Polsce obserwujemy istotne postępy w zwiększaniu…

Sylwetka polskiego systemu ochrony zdrowia – raport „Health at a Glance: Europe 2022”
Ostatnie lata były czasem próby dla całego sektora opieki medycznej. Wyzwania, postawione medycynie przez pandemię, obnażyły skutecznie mocne i słabe strony każdego systemu ochrony zdrowia na świecie. W jakim miejscu znajdujemy się teraz i jak wygląda pozycja Polski na tle innych państw Europy? Co czeka nas w najbliższym czasie i z czym będziemy musieli się…

NFZ inwestuje w cyberbezpieczeństwo
Prawie pół miliarda złotych przeznaczył Narodowy Fundusz Zdrowia na cyberbezpieczeństwo polskich szpitali. O celową dotację ubiegać się mogli także świadczeniodawcy realizujący umowy na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień, którzy nie są podmiotami wykonującymi działalność leczniczą lub posiadają umowy na realizację pilotażu w centrach zdrowia psychicznego. Wnioski można było składać do końca listopada. Z danych podanych…

Cena pomocy – koszt świadczeń zdrowotnych dla obywateli Ukrainy
Kryzys humanitarny, wywołany rosyjską agresją na Ukrainę, byłby wyzwaniem dla każdego, nawet najlepiej zorganizowanego kraju. Polska zmierzyła się z największą falą uchodźców w Europie od czasów II wojny światowej – najbardziej masowym tego typu zjawiskiem we współczesnej historii Starego Kontynentu. Większym niż kryzys uchodźczy w Niemczech z lat 2015-2016. Jednym z sektorów państwa najbardziej dotkniętych…

Jest Rządowy Plan Rozwoju Sektora Biomedycznego na lata 2022–2031
Agencja Badań Medycznych opublikowała na swojej stronie treść Rządowego Planu Rozwoju Sektora Biomedycznego na lata 2022–2031, który został przyjęty uchwałą Rady Ministrów nr 14/2022 w dniu 21 czerwca 2022 r. Celem planu jest przede wszystkim rozwój sektora biomedycznego w Polsce oraz osiągnięcie przez nasz kraj pozycji lidera sektora biomedycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Autorzy dokumentu zidentyfikowali…

Co szósty lekarz i co piąty dentysta w Polsce nie pracuje z pacjentem
Główny Urząd Statystyczny opublikował nowe dane dotyczące stanu osobowego systemu ochrony zdrowia w Polsce. Opracowanie to jest wynikiem eksperymentalnej pracy metodologicznej dotyczącej szacowania zasobów kadry medycznej w oparciu o źródła administracyjne, w tym rejestry, w odniesieniu do lekarzy i lekarzy dentystów. Dzięki temu, GUS zamierza pozyskiwać dokładniejsze, pełniejsze i bardziej szczegółowe dane niż zbierane były…
![Lekarze i pielęgniarki napływające z Ukrainy szansą dla polskiego systemu ochrony zdrowia? [STATYSTYKI]](https://healthcareeconomicsorg.files.wordpress.com/2022/06/projekt-bez-tytulu-1.png?w=800&h=600&crop=1)
Lekarze i pielęgniarki napływające z Ukrainy szansą dla polskiego systemu ochrony zdrowia? [STATYSTYKI]
W związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie, polską granicę przekroczyło już łącznie ponad 3,8 miliona osób. W rezultacie, w przestrzeni publicznej zaczęły pojawiać się pewne nadzieje związane z możliwością uzupełnienia braków w polskich kadrach medycznych poprzez udostępnienie łatwej ścieżki do rynku pracy dla napływających do nas profesjonalistów medycznych naszego wschodniego Sąsiada. Odpowiednie zapisy znalazły się…

Fundacja Republikańska: Mapa Wydatków w Ochronie Zdrowia 2020
Fundacja Republikańska jest działającym nieprzerwanie od 2009 roku uznanym polskim think-tankiem, specjalizującym się w tematach społecznych i ekonomicznych. Jednym z jej sztandarowych i najlepiej rozpoznawalnych działań jest wydawanie corocznych map wydatków państwa i wybranych sektorów gospodarki, w których państwo ma istotny udział. Oparte są one na realnych danych pochodzących nie tylko z ustawy budżetowej, ale…

RAPORT: Dostępność szpitalnej opieki geriatrycznej
Polska, doświadczająca w dobie pandemii COVID-19 największej katastrofy demograficznej od czasów drugiej wojny światowej, stoi również w obliczu permanentnego kryzysu spowodowanego starzeniem się społeczeństwa i braku zastępowalności pokoleń, a w konsekwencji wyludnianiem się państwa. Sytuacja ta powinna być również alarmująca dla zarządzających systemem ochrony zdrowia, który będzie musiał zmierzyć się z wieloma nowymi wyzwaniami, takimi…
Wczytywanie…
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.
Śledź The Healthcare Economics Blog!
Podoba Ci się to, co piszę? Subskrybuj i bądź na bieżąco z najnowszymi publikacjami!